خبر   
رهنمودها   
بیانیه ها   
همایش ها   
برنامه ها   
مطالب مفید   
مهم   
سایت ها مراجع اعظام و مراکز شیعی   

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني: رهبري محور اساسي حيات انقلاب است
آيت‌الله هاشمي رفسنجاني: رهبري محور اساسي حيات انقلاب است
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام درمصاحبه با روزنامه عربي زبان "الوفاق" در مورد ارتباط جنگ عربستان عليه يمن با مذاکرات هسته‌اي و اين ادعا که عربستان از دستيابي ايران به توافق ترس دارد، اظهارداشت: اگرهم مي ترسند راهش همان است که بايد از راه صداقت در بيايند. البته عربستان و احتمالاً ديگر کشورهاي منطقه اشتباه مي‌کنند چون ‌ما که ترس نداريم؛ ما که بمب هسته‌اي را تحريم کرديم؛ چرا از ما بترسند؟ از اسرائيل بايد بترسند.

به گزارش ايسنا، خبرنگارالوفاق درباره مداركي كه اخيرا ويکي‌ليکس در مورد وزارت خارجه عربستان منتشر کرد و اين كه اين مدارك چقدر بر وجهه عربستان تأثير داردسئوال كردکه آيت‌الله هاشمي رفسنجاني پاسخ داد:اين جريان مضري است. آمريکا از اين کار ضربه خورد؛‌ آن کسي که اين کار را کرده خودش مرکزي شده است که هرجا مي خواهند از او استفاده بکنند. چون عربستان يک کشور بسته اي بود و هست،کساني هم که مي خواهند دروغ بگويند از اين اسناد جعل مي کنند و هرچه خواستند مي‌گويند و هرجا خواستند ضربه بزنند چيزي منتشر مي کنندو تا تکذيب شود و مردم باور کنند، براي عربستان سنگين تمام مي شود .

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام اظهارداشت: ما از همکاري با عربستان نگراني نداريم ومي توانيم با حکام جديدشان کار و رفت و آمد کنيم.

وي درباره خطر جنگ مذهبي درمنطقه است گفت: در سياست و ايدئولوژي شيعه اين نيست که بخواهد با مسلمانان ديگر درگير باشد. يک اشتباهي است که اين ها مي‌کنند. واقعا مي‌توانند روي بهترين دوست خود يعني ايران حساب کنند. ولي من احساس خطر مي‌کنم. اين اختلافاتي که دارد بيشتر مي‌شود و گاهي به کشتار مي‌رسد، ممکن است تعميق پيدا کند.

عضو مجلس خبرگان رهبري ارزيابي خودرااز آينده روابط با عربستان چنين بيان كرد:5-6 سال پيش در دولت گذشته آخرين سفري که براي زيارت به عربستان رفته بودم ازمن خواسته شده بود دراين سفر مسائل اختلافي با عربستان را حل کنيم ما بعد از يک مراسم شام که مهمان آقاي ملک عبدالله بوديم در يک جلسه طولاني تا نيمه شب خيلي دير وقت آنجا نشستيم و ايشان هم با مشاورين نزديکش بودند. وزير خارجه، مقرن و ديگران هم بودند. بحث کرديم و به راه حلي رسيديم وقرارشد 7-6کميسيون مشترک تاسيس کنيم که اولين و مهمترين آن براي امورمذهبي و به اصطلاح علمايي بود. يعني علماي دو طرف يک کميسيون داشته باشند و اختلافاتي که ظاهرا شيعه و سني دارند را بررسي کنند و راه حل برايش انتخاب کنند و مسئولان دو کشور هم پشت اين نظريات بمانند تا مشکلات را کاهش بدهيم. کميسيون دوم، مربوط به روابط دو جانبه و همکاري کميسيون اجرايي بود. همچنين يک کميسيون براي لبنان، يک کميسيون براي سوريه و يک کميسيون براي عراق و يکي براي افغانستان و يک کميسيون براي بقيه کشورها با هم مشترک داشته باشيم که دائما اين کميسيون ها با هم کار بکنند و جمع بندي کنند و نظرات را به هم نزديک کنند و مقامات عالي کشورهم اين‌ها را زير نظر داشته باشند.

اين تصميم خوبي بود که گرفتيم؛ ولي کساني که بايد اين کارها را اجرا مي‌کردند، نخواستند انجام شود و سعود فيصل هم به دنبال من آمد که پيگيري کند و پيگيري هايي هم شد و جلسه سفر اولشان خوب بود ولي بعدها هم در آنجا مشکلاتي پيدا کرد . من اين را مي‌دانم که اگر الان در عربستان اراده‌اي به وجود بيايد و اگر کار مشترکي را شروع کنيم، در همه دنياي اسلام مي‌توانيم اختلاف بين شيعه و سني را کم کنيم. چون سوريه يک کشور مستقلي است؛ نه ما و نه عربستان حق نداريم برويم و سرنوشت آن‌ها را رقم بزنيم ما بايد مواظب باشيم که آنجا اختلافات شيعه و سني و اين مسائل نباشد؛ خودشان مسائلشان را حل کنند وما هم به حل مشکلات کمک کنيم.

سئوال شد كه حضرت عالي روابط خوب و عميقي با رهبرانقلاب داريد اگر برايتان امکان دارد اين روابط را توصيف کنيد؟هاشمي رفسنجاني پاسخ داد:بله؛ ‌ما از جواني با هم دوست بوديم. من پنج سال از آقاي خامنه اي بزرگترم. اولين ملاقات ما در درس خارج آيت الله داماد بود که با هم آشنا شديم . بعد هم رفاقت‌ها عميق و در دوران مبارزه خيلي عميق‌و بعد از انقلاب زيادتر شد؛ در همه کارها با هم کار مي کرديم و تا امروز ما همين ارتباطمان هست. اکنون من و جمعي که ايشان در مجمع منصوب کرده‌اند سياست هاي کلي نظام را آماده مي کنيم و به ايشان مي دهيم وايشان هم اگر تائيد کردند، ابلاغ مي کنند. عمده کار ما اين است و نظارت بر حسن اجراي سياست‌هاي کلي هم با ماست که با واگذاري ايشان، بايد نظارت کنيم که اجرا شود. درباره ديگر مسائل معمولي هم در ملاقات‌هايي که داريم، بحث مي‌کنيم.وي رابطه عاطفي و دوستي خود رابا رهبرمعظم انقلاب در يک جمله چنين توصيف كرد:عاطفي هم همان طور است؛‌ ما خيلي صميمي هستيم؛ من و هم ايشان، همديگر را خيلي دوست داريم؛ يک منظره کوچک آن در بيمارستان بود وقتي که ايشان جراحي کرده بودند عيادت من با ايشان در آنجا بسيار صميمي بود و همان منظره‌اي شد که ديديد.معتقدم که آيت‌الله خامنه‌اي در ايران جايگزيني به اين آساني ندارد وايشان الان محور اساسي هم براي حيات انقلاب و هم امنيت کشور هستند و ايشان مرکز مديريت کشور است و ما هم بايد به ايشان کمک کنيم.

  نظر شما:
نام:
پست الکترونيک:
وب سايت / وب لاگ
نظر: