خبر   
رهنمودها   
بیانیه ها   
همایش ها   
برنامه ها   
مطالب مفید   
مهم   
سایت ها مراجع اعظام و مراکز شیعی   

مشکلات جهان اسلام و راهکار آن از دیدگاه رهبر معظم انقلاب
مشکلات جهان اسلام و راهکار آن از دیدگاه رهبر معظم انقلاب
مقدمه
تهران تا چند روز دیگر شاهد برگزاری بیست و هشتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی خواهد بود این کنفرانس که همچون 27 سال گذشته، در ایام میلاد پر برکت پیامبر اکرم(ص) برگزار خواهد شد؛ در نشست امسال خود، به موضوع «امت واحده اسلامی؛ چالش‌ها و راهکارها » خواهد پرداخت؛ امری که سبب شده است تا پژوهش‌های تازه‌ای درخصوص «چالش‌های پیش روی جهان اسلام» صورت گیرد و با گردآوری دیدگاه‌ها و نظریات شخصیت‌های بزرگ جهان اسلام در باره این چالش‌ها و انتشار آن، فضای مناسب‌تری برای بهره‌گیری از نشست امسال فراهم شود.
مجموعه زیر، بخش نخست از پژوهشی است که تازه‌ترین دیدگاه‌های مقام معظم رهبری (برگرفته از بیانات ایشان در سال 93) درخصوص چالش‌های جهان اسلام و راهکارهای آن را گردآوری کرده و با توجه به اهمیت «مسئله فلسطین»، نظریات و رهنمودهای ایشان را در این باره، پیش از دیگر موضوعات، مطرح ساخته است. در بخش‌های بعدی نظریات و رهنمود‌های رهبری در خصوص دیگرچالش‌ها همانند: «تفرقه و اختلاف در جهان اسلام»، «گروه‌های تکفیری» و «اسلام آمریکایی» و راهکار‌های مرتبط با آن گردآوری و دسته‌بندی شده است.
*****
چالش اول: مسئله فلسطین از دیدگاه مقام معظم رهبری
(مسئله فلسطین مهمترین چالش پیش روی جهان اسلام)
«مسئله‌ى فلسطین، مسئله‌ى اوّل دنیاى اسلام است.»
(در دیدار با مسئولان و دست‌اندرکاران حج – 16/06/1393)
«مسئله‌ى اصلى، مسئله‌ى رژیم صهیونیستى است؛ مسئله‌ى اصلى، مسئله‌ى قدس است؛ مسئله‌ى اصلى، مسئله‌ى قبله‌ى اوّل مسلمین، مسجدالاقصى است؛ اینها مسائل اصلى است.»
(در دیدار شرکت‌کنندگان در «کنگره‌ى جهانى‌ جریانهاى افراطى و تکفیرى از دیدگاه علماى اسلام» 04/09/1393)
«کابینه‌ى رژیم صهیونیستى، یهودیت کشور فلسطین را اعلام کرد؛ به‌عنوان یک کشور یهودى آن را اعلام کرد. از مدّتها قبل دنبال این قضیه بودند، حالا بصراحت این کار را انجام دادند. در غفلت دنیاى اسلام، در غفلت آحاد مردم و ملّتهاى مسلمان، رژیم صهیونیستى به دنبال تصرّف قدس شریف است، به دنبال تصرّف مسجدالاقصى است، به دنبال تضعیف هرچه بیشتر فلسطینیان است؛ این را باید توجّه داشت.»
(در دیدار شرکت‌کنندگان در «کنگره‌ى جهانى‌ جریانهاى افراطى و تکفیرى از دیدگاه علماى اسلام» 04/09/ 1393)
«رژیم صهیونیست و پشتیبانان جنایتکار آن، در قساوت و سبعیّت و پایمال کردن همه‏‌ى موازین انسانى و اخلاقى هیچ حدّ و مرزى نمى‌‏شناسند. جنایت، نسل‌‏کشى، ویران‏گرى، کشتار کودکان و زنان و بى‏‌پناهان، و هر تعدّى و ظلمى را که از دستشان برآید براى خود مباح می‌شمرند و به آن افتخار هم می‌کنند»
(پیام به مناسبت کنگره عظیم حج 11 / 07/1393)
«قدرتهاى مستکبر هم که از حضور صهیونیسم در قلب خاورمیانه راضى‌اند و مقاصد قدرت‌طلبانه‌اى را از این راه دنبال می‌کنند، نه فقط حمایت از مظلوم نمی‌کنند، بلکه با کمال وقاحت از ظالم حمایت می‌کنند.»
(در دیدار مسئولان و سفراى کشورهاى اسلامى- 07/05/1393)
«رژیم صهیونیستى یک رژیمى است که از اولِ تولد نامشروع خود، بنا را گذاشته است بر خشونت آشکار، انکار هم نمی‌کنند؛ بنا را گذاشتند بر مشت آهنین، همه جا هم می‌گویند، افتخار هم می‌کنند، سیاستشان هم همین است..... هر خشونتى که به ذهن می‌گنجید که یک دولت می‌تواند نسبت به یک مردمى انجام بدهد، اینها انجام دادند؛ هیچ ابایى هم ندارند؛ این واقعیت رژیم صهیونیستى است»
(در دیدار مسئولان و سفراى کشورهاى اسلامى- 07/05/1393)
«آنچه امروز سردمداران رژیم صهیونیست انجام می‌دهند، یک نسل‌کشى است؛ یک فاجعه‌ى عظیم تاریخى است»
(خطبه‌هاى نماز عید سعید فطر- 07/05/1393)
«امروز قدرتهاى سلطه‌‌گر غربى - یعنى چند دولت بزرگ و ثروتمند و مقتدر غربى که در راس آنها آمریکا است، پشت سرش هم انگلیس خبیث - محکم ایستاده‌‌اند براى اینکه از این رژیم غاصب و ظالم و سنگدل دفاع کنند؛ این خیلى مسئله‌‌ى مهمى است. صریح دارند حمایت می‌کنند........ با چه منطقى؟ با منطق مسخره‌‌ى آقاى رئیس‌جمهور آمریکا که می‌گوید اسرائیل حق دارد از امنیت خودش دفاع کند! خب فلسطینى‌‌ها حق ندارند از امنیت خودشان دفاع کنند؟....، این منطق قابل قبولى است؟ کسى این را قبول می‌کند؟ تاریخ چگونه قضاوت خواهد کرد در مقابل این منطق؟ مسئولین این کشورهاى مستکبر نمی‌فهمند که با این حمایتها، چه دارند می‌کنند با آبروى خودشان و آبروى کشورهایشان و رژیم‌هایشان در تاریخ! با کمال وقاحت مى‌‌ایستند و می‌گویند ما از اسرائیل حمایت می‌کنیم؛ هیچ اشاره‌‌اى نمی‌کنند به اینکه چه اتفاقى دارد در منطقه مى‌‌افتد و چه فاجعه‌‌آفرینى‌‌اى دارد به‌‌وسیله‌‌ى این عنصر مخرب و عنصر خطرناک اتفاق مى‌‌افتد.»
(در دیدار دانشجویان - 01/ 05/1393)
«سردمداران سیاسى استکبار میگویند باید حماس و جهاد را خلع سلاح کنیم. یعنى چه خلع سلاح کنیم؟ یعنى حالا اینها یک تعدادى موشک دارند که در مقابل حملات بى‌امان دشمن لااقل از خودشان مختصر دفاعى بکنند، [امّا] همین را هم باید از آنها بگیریم؛ اصلاً باید فلسطین - از جمله غزّه - جورى باشد که هر وقت دشمن صهیونیست اراده کرد بتواند حمله کند، بتواند هر آتشى روشن کند، آنها هم اصلاً نتوانند از خودشان دفاع کنند؛ اینها این را میخواهند. رئیس‌جمهور آمریکا فتوا صادر کرده است که باید مقاومت خلع سلاح بشود! بله، معلوم است؛ می‌خواهید خلع سلاح شود تا همین مقدار ضربه‌اى را هم که در مقابل این‌همه جنایت وارد می‌کند، نتواند وارد کند؛»
(خطبه‌هاى نماز عید سعید فطر- 07/05/1393)
راهکارهای چالش فلسطین ازدیدگاه مقام معظم رهبری
«نگذارید قضیه‌ى فلسطین و قدس شریف و مسئله‌ى مسجدالاقصى به دست فراموشى سپرده بشود؛ آنها این را می‌خواهند. آنها می‌خواهند دنیاى اسلام از قضیه‌ى فلسطین غفلت کند.»
(در دیدار شرکت‌کنندگان در «کنگره‌ى جهانى‌ جریانهاى افراطى و تکفیرى از دیدگاه علماى اسلام» 04/09/ 1393)
«باید همه‌ى نیروى خودمان را صرف کنیم براى مقابله‌ى با توطئه‌ى رژیم صهیونیستى.. این حرکتى که علیه قدس شریف و مسجدالاقصى انجام دادند.... همه‌ى دنیاى اسلام را بایستى به حرکت در بیاورد.»
(در دیدار شرکت‌کنندگان در «کنگره‌ى جهانى‌ جریانهاى افراطى و تکفیرى از دیدگاه علماى اسلام» 04/09/1393)
«ملّت فلسطین باید از همیشه امیدوارتر باشد، مبارزان جهاد و حماس باید بر تلاش و عزم و همّت خود بیفزایند، کرانه‏‌ى غربى راه پرافتخار همیشگى را با قدرت و استحکام بیشتر پى‏‌گیرد، ملّتهاى مسلمان پشتیبانى واقعى و جدّى از فلسطین را از دولتهاى خود مطالبه کنند، و دولتهاى مسلمان صادقانه در این راه گام نهند.»
(پیام به مناسبت کنگره عظیم حج 11 / 07/1393)
تنها علاجى که تا قبل از نابودىِ این رژیم وجود دارد عبارت است از اینکه فلسطینى‌‌ها بتوانند قدرتمندانه برخورد کنند؛ اگر قدرتمندانه برخورد کرد